Reklam Atölyesi
Reklam Ajansı
Tasarım Grubu
Grafik Tasarımcılar
Grafik Dizayn
Grafik Outdoor
Erart Kuruluşu, İlk Yazı
Resim Sergisi
Resim Atölyesi
Güzel Sanatlara Hazırlık Öğrencileri
Grafik Karikatür
Sanat Şenliği
Sanat Tanıtım
Atatürk Duvar Resmi
Rapridüksiyon Duvar Resmi
Grafik Tasarım, Sulu Boya
İç Mimari Maket
Güzel Sanatlar Hazırlık Öğrencilerim Yaşgünü

Hakkımızda

Kurucu; Zorbay Şerif ERDAY

1960 yılında Denizli, Çivril, Yamanlar köyünde doğdum. İlkokulu köyümüzde, orta ve liseyi ilçemizde bitirdim. İlkokul yıllarımda, resim, müzik, grafik, karikatür çalışmalarımla sanatın birçok dalında uğraşlar vererek; ufak tefek harçlıklar kazanırdım.

Lise birinci sınıfta resim bölümünü seçtim.

Karakalem çalışmalarım hep pekiyiydi. Yağlıboya çalışmaları başladığında biraz yağlıboya resim tekniğinden çekiniyordum. Ama ilk çalışma ödevim Ressam İbrahim Çallı’nın Manolya Natürmart çalışmasıydı ve ben o yağlıboya kopya resmimden de pekiyi almıştım. İşte o günden sonra büyük bir motive olmuş ve ileride iyi bir resim öğretmeni olmayı hayal ediyordum.

 

 
Lise birinci sınıfın ikinci döneminde “Şerif Reklam” diye bir ofis açtım. Ege bölgesindeki Turizm firmalarından “Pamukkale Turizm, Denizli Seyahat, Uşak Özlem, Köseoğlu turizm, Aran Turizm” firmalarının yazı ve grafik işlerini yapıyordum, ayrıca serbest birçok, Ticarethane, Eczane ve Bankaların, Reklam işlerinide yaparak çok iyi olanaklara sahip oldum. 16 yaşlarında vergi mükellefi oldum. Bu arada ayrıca Zeki, Tuğrul ve Ben, üçümüz bir müzik grubu kurarak, Çivril’in gazino ve düğün salonlarında program yapıyorduk.

1978 yıllarında, kaset çıkarmak için İzmir’e giderek, bir plak şirketiyle görüştüğümüzde, bize plak yapıp, piyasada tanıtması için çok yüksek paralar isteyince, bizim müzik grubumuz dağıldı.

İzmir’de Üniversite sınavlarıma girdim ve Grafik bölümünde okurken, 1980 Şubat ayında okulumu yarım bırakarak İsviçre’nin Zürih şehrine “Reklamcılık ve Medya” üzerine okumaya gittim.

Yurtdışında eğitimime devam ederken, Farklı reklam ajanslarında ve sanatsal eşyalar üreten birçok firmalarda part-time olarak çalışmalar yaptım.
 
 

1983 yılında yurda döndüğümde, Manisa, Kırkağaç ilçesinde askerliğimi yaparken, görevli bulunduğum Askeri alayın dağına 175 metre uzunluğunda “Atatürk’ün Kocatepe’deki resmini” yaptık, Askerliğim bitmek üzereyken, tekrar Üniversite sınavlarına girmek için müracaat ettim. Üniversite sınavını kazandım. Yetenek sınavlarında, Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin iç mimarlık bölümünü üçüncülükle kazandım.

İkametgahım Dragos olduğu için, Marmara içmimari de okumaya başladım. Okurken yine Kadıöy’deki birçok reklam ajansında parçabaşı olarak grafik çalışmaları, hafta sonları Kartal’daki
Eagel Seramikte desinatör olarak çalışıyordum. Ne zaman teknik resim öğretmenim Sayın Cemal YILDIZ, çizimlerimi gördü ve O yıllarda Gırgır mizah dergisinin Genel yayın yönetmenliğini yapan ağabeyi Süleyman YILDIZ’a beni tavsiye etti, bir müddet Gırgır’da çizdikten sonra yine özel sektöre, serbest piyasada çalışmalarımı devam ettirdim. Bu arada yine Sayın Cemal YILDIZ hocamın, Ders işlediğimiz zamanlarda bana “Sanki bir Öğretmen gibi” konulara açıklık getiriyorsun “yoksa sen, önceden Öğretmen miydin” diye bana söylemesi, Beni Lise yıllarındaki Öğretmenlik duygularımı kamçılamıştı. Ve Ben, birinci sınıftan, ikinci sınıfa geçtiğimizde yaz mevsiminin 19 Ağustos 1986 yılında, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülte’lerine öğrenci, hazırlamak için yeni bir ofis tuttum. ERART’ın ilk öğrencilerini, Mimar Sinan Üniversitesi, İçmimarlık birincisi Öğrencim, Oğuz BÜYÜKBERBER ve Marmara Üniversitesi içmimarlık birincisi Hülya ÖZCAN’ı birincilikle kazandırdım. Bunların yanında yine birçok Öğrencilerimi de kazandırdığım için, çok mutlu oldum.
 
 
Karikatur Erart

Bu büyük başarı, beni müthiş mutlu etmişti, ve kolları sıvayarak, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel ErART Güzel Sanatlar Eğitim Merkezini kurmak için Eğitim Standartlarına uygun yeni bir yer tuttum. İçmimari-Grafik-Tekstil-Stilistik-Modelistlik ve Resim Kursu programlarını yazarak, Talim Terbiye kurulunun onaylaması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Öğretim Ruhsatı verdikten sonra, Türk çocuklarını, Sağlıklı ortamlarda, çağdaş sanat eğitimini, teknikleriyle öğreterek, hem meslek, hemde yüksek eğitime girebilmeleri için yeteneklerini geliştirerek geleceklerini belirleyecek, hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Özel Erart, Eğitim Öğretimine devam ederken, Ben 1989’da tekrar sınavlara girerek herkesin hayal ettiği Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakülte’sin de Lisans eğitimimi tamamlayarak, öğrencilerimize bu üniversitelerin ayrı ayrı programlarını sentez ederek eğitim ve öğretimimizi bu üniversitelerin eğitim programlarına göre yönlendirmeyi, kendime görev edindim.

 
Sevgili sanatcı adayı gençler, sizleri en iyi tasarımcı adayı bireyler olarak, Dünya’nın farklı ülkelerinde farklı sektörlerde başarılarınızı görmek, beni mutlu edecek en büyük etkendir.

Hepinize saygılarımla başarılar diliyorum.

“Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilememiş ve doğru yönlendirilmemiş insanlar vardır”

Zorbay Şerif ERDAY© 2008 Zorbay Şerif Erday - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede geçen Tüm Görsel çalışmalar ve Yazılar Zorbay Şerif Erday'a aittir.
Sitenin kopyalanması ve/veya sitede geçen verilerin farklı sitelerde kullanılması yasaktır.
Yazılım ve Grafik : Portaze.com